Také máte větší jistotu, když jdete v přírodě a co chvíli se na nějakém stromě objeví ty známé tři proužky? Podle turistických značek chodíme už přes sto třicet let. Tou první trasou, která byla tímto způsobem značená, byla stezka na hoře Radhošť v Beskydech. Od té doby značek jen přibývalo.
§ O jejich rozvoj se velkou měrou zasloužil i Klub českých turistů, který nad nimi převzal záštitu, a tak se o ně do dnešních dob stará a obnovuje je.
§ Velkou zásluhu na tom, že v přírodě nebloudíme, mají také dobrovolníci, kteří na svých výšlapech nosí plechovku s barvou a obnovují zašlé značky.
Je potřeba zodpovědnost
Většinou jsou lidé přesvědčení, že se za dobrovolníky hlásí lidé starší. Není to tak docela pravda. O tuto zajímavou práci má zájem mnoho mladých lidí. Pokud se rozhodujete o tom, že se také přihlásíte, musíte počítat s tím, že bude nutné absolvovat dvě víkendová školení zakončená testem. Je to logické. I přesto, že to vypadá jako náramně jednoduchá záležitost, může špatně značená cesta dopadnout pro neznalého a důvěřivého turistu třeba i fatálně. Zvláště v zimě a v místech, která jsou méně obydlená.
o Klub českých turistů musí mít jistotu, že znáte vše důležité o tvorbě a opravách tras pro
– pěší
– cyklisty
– lyžaře
– jezdce na koních.
Kromě toho se na našich cestách objevují i značené stezky pro handicapované. Někdy je docela problém u nově značených cest najít vhodné umístění značky. Věc, na kterou se značka namaluje, musí mít takové vlastnosti, aby na ní barva vydržela co nejdéle. Obnova jedné turistické značky trvá v průměru deset minut. Někdy je potřeba podklad trochu poupravit. Povoleno je i lehké oříznutí překážejících větví stromů.
§ Trasy v České republice měří neuvěřitelných dvaačtyřicet kilometrů.
§ Proto KČT uvítá jistě nové dobrovolníky, kteří by s jejich obnovou pomohli.