Stejně jako chameleon může okamžitě změnit svou barvu kůže tak, aby odpovídala jeho okolí, nová metoda kontroly krystalů pomocí světla a chemie může způsobit, že oblečení nebo automobily změní barvu podle potřeby.
Metoda zahrnuje rozsvícení laseru na drobných latexových částicích, aby se ujaly trojrozměrného krystalického tvaru nebo vzoru. Když je laser zapnutý nebo vypnutý, krystaly seobjeví nebo zmizí.
Na rozdíl od chameleonů je vytvoření skutečně umělých materiálů, které mění barvu na vyžádání, velmi obtížné. Nebylo by skvělé, kdyby šlo na požádání změnit nějaký atribut – například displej, část auta nebo oblečení?
Tradiční výzkumníci se snažili vytvořit maskovací materiály tím, že na částice nanesou elektrická nebo magnetická pole. Ale tyto metody jsou těžkopádné a drahé.
Proto se snaží vědci využít k dosažení efektů tvaru a barvy použitím mikročástic latexové barvy – malých částic o průměru 0,001 milimetrů – v petrolejové kapalině, do které proudí paprsky laseru.
Zářivé světlo na mikročásticích způsobuje, že chemicky reagují s vrstvou oxidu cínu a india na dně bazénu tekutiny. Reakce vytváří v tekutině elektrický proud, který způsobuje, že částice se znovu uspořádají.
Pokud jsou částice záporně nabité, proudí směrem k osvětlené oblasti povrchu; pokud jsou částice kladně nabité, odtékají z oblasti pod světlem a vytvářejí zde prázdnou oblast.
Maskované oblečení a auta
Nový způsob výroby materiálů, které mění svůj tvar nebo barvu má mnoho rozsáhlých aplikací. Například by mohly být začleněny do oděvu nebo do automobilové barvy, k maskování nebo jen z estetických důvodů.
Zásadní výzvou bude přizpůsobení materiálu na bázi tekutin pro použití v tkaninách nebo barvách na vozidle (které nakonec zasychají). Další otázkou je, kolik světla je zapotřebí pro práci s těmito částicemi. Technologie se v současné době spoléhá na lasery, ale pro mnohé aplikace by to bylo nepraktické.