Žijeme v konzumní společnosti. Každoročně nakoupíme miliony produktů a velmi podobné množství jich také po velmi krátké době skončí v popelnici.
Životnost zboží v dnešní době je velmi nízká. Pokud jste si například před dvaceti lety koupili pračku, je možné, že vám slouží do dnes. Produkty tenkrát byly levnější, ale naše životní úroveň také. Dnes by si občan za průměrný plat byl schopen pořídit například tři televize podle svých představ. Před dvěma dekádami by si nemohl dovolit ani jednu. Doba se změnila a my nakupujeme jako o život. Kupujeme si levné věci a očekáváme, že nám poslouží stejně tak dobře. Cena elektroniky klesla a náš pohled na celý trh se změnil. Dnes běžný spotřebič vydrží kolem pěti let.
Existují dokonce konspirační teorie, že firmy do svých zařízení instalují drobné přístroje, které po uplynutí určité doby způsobí jejich závadu. Traduje se také, že určití výrobci chytrých mobilních telefonů zpomalují skrze nový operační systém starší zařízení poté, co na trh přivedou novější verzi, aby tak přinutili zákazníka ke koupi nejmladšího modelu.
V dnešní době, kdy strmě stoupá cena lidské práce je mnohdy nákladnější nechat si zařízení opravit než koupit nové. Spotřebiče a drobná elektronika se také stávají složitějšími. Proto je pro běžného zákazníka téměř nemožné, aby opravu zvládli svépomocí. Firmy zaměřené na tyto služby místo složitého studování problému vymění celou část přístroje, i když může jít jen o závadu jediného kontaktu, což je samozřejmě nákladnější.
Stejná situace je na trhu s oblečením. Kupujeme si nepřiměřeně levné kousky, které vyrábí lidé pracující za minimální mzdu v často příšerných podmínkách. Tyto kousky dlouho nevydrží v brzy končí v popelnici. Tím ale zatěžujeme i naše životní prostřední. Jedná se o koloběh nekončícího výroby, nákupu a likvidace, který je dlouhodobě neudržitelný a může mít negativní vliv na celosvětové hospodářství.